Sáňky, kabelka, osvětlení z hokejek, kůže nebo obalů. Známe oceněné designéry výzvy Reborn Design 2025 

18. června 2025 | Green Table Bistro, Praha

Ve středu 18. 6. 2025 byly slavnostně uděleny ceny za ekodesign ve čtvrtém ročníku výzvy Reborn Design 2025. Projekt propojuje studenty designu s firmami, které hledají udržitelná řešení pro svůj neudržitelný odpad. Letošní ročník se zaměřil na upcyklaci čtyř materiálových proudů – obalů z elektronických výrobků, odpadu ze sportu (hokejové a fotbalové dresy, hokejky, tenisové míčky), papíru a zbytkové kůže.

V letošním roce se do výzvy zapojilo více než 70 studentů z prestižních českých univerzit jako jsou UTB Zlín (Ateliér Produktového designu, doc. M.A. Vladimír Kovařík), Mendelova univerzita v Brně (Ústav designu a nábytku, Ing. Petra Krupičková), Fakulta architektury ČVUT, ateliér Fišer-Nezpěváková, M.A. Henrieta Nezpěváková, Ph.D.) nebo Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni (Ateliér designu, doc. Mgr.art. Jana Potiron, ArtD.).


Oceněné projekty Reborn Design 2025

  • Odpad ze sportu (hokejové a fotbalové dresy, hokejky, tenisové míčky) / Nadace Tipsport

    • 1. místo - Veronika Fejtová - sedací vak ACEBAG / UMPRUM - i absolutní vítěz

    • 2. místo - Marie Táborská - sáňky LITE RIDE / FA ČVUT Praha

    • 3. místo - Klára Kiesewetterová - fanouškovský set / UTB Zlín

    • 4. místo - Tereza Borková - SEDAQUE / UTB Zlín

    • 5. místo - Daniela Řádková - RESTICK / UTB Zlín

  • Plastové obaly z elektronických výrobků (polykarbonát a PET) / BAT

    • 1. místo - Aleš Urbančík - orientační světlo / UTB Zlín

    • 2. místo - Kateřina Vašicová - ASHLESS / UTB Zlín

    • 3. místo - Natalia Toporková - CONFETTI / FA ČVUT Praha

  • Zbytková luxusní kůže (sedačky v autě) / Belleder

    • 1. místo - Anežka Petrláková - É C A R T S / FA ČVUT Praha

    • 2. místo - Ondřej Sysel - RECLE / UTB Zlín

    • 3. místo - Eliška Kořená - BELLO / Mendelova univerzita Brno 

    • 3. místo - Natália Toporková - INCLÉ / FA ČVUT Praha

    • 4. místo - Kristýna Marešová - LOOPA / ZČU Plzeň

  • Papír (stírací losy) / Nadace Tipsport

    • 1. místo - Tereza Halámová - REBETON / ZČU Plzeň

  • Cena veřejnosti

    • Eliška Potočníková - RollBall / FA ČVUT

Nadace Tipsport udělila speciální ocenění ateliéru produktového designu UTB Zlín vedeného doc. M.A. Vladimírem Kovaříkem za sérii návrhů z hokejek. Konkrétně za komplexní přístup a maximální bezezbytkové využití materiálu, které bylo v duchu záměru nadačního projektu Sport bez odpadu Cenu za experimentální vývoj od firmy Plastenco design získal Martin Zedníček z Mendelovy univerzity s návrhem stěrky z tenisových míčků MELTON.

Cenu za umělecký dojem udělenou firmou Belleder získala Kristýna Marešová z ZČU Plzeň za projekt LOOPA. 

Projekty byly od 2. 6. 2025 do 8 .6. 2025 prezentovány na výstavě v prostorách Fakulty architektury ČVUT. Vítěze vybrala 13-členná porota složená z akademiků, zástupců partnerů a odborníků na cirkulární ekonomiku. Účastníci měli 3 měsíce na navržení udržitelných designových řešení s využitím minimálně 95 % materiálu z materiálových výzev. Kritérii hodnocení jsou nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost. 


Materiálové výzvy Reborn Design 2025

Obaly z elektronických výrobků (BAT)  

Reklamní fólie a obaly z elektronických výrobků (BAT)  

Společnost BAT hledá nové způsoby, jak efektivně a udržitelně využít vyřazené reklamní bannery a obalové materiály z elektronických produktů. Jedná se zejména o polyethylen tereftalát (PET) a polykarbonát (PC), tedy materiály s vysokým potenciálem pro další využití. „Naším cílem není pouze recyklace, ale skutečné uzavření materiálového cyklu,“ vysvětluje Jiří Tyl, ESG manažer BAT. „Hledáme inovativní nápady a řešení, která dají našim použitým materiálům nový smysl – například v oblasti event managementu, marketingových aktivit nebo interiérového designu.“ Společnost zároveň zdůrazňuje sociální rozměr této iniciativy. “Rádi bychom podpořili návrhy, které zapojí komunitní organizace, jako je Elpida nebo Sousedský klub, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme,“ dodává Flura Vackeová, HR Business Partner. Výzva je součástí širší ESG strategie společnosti BAT a reflektuje její závazek k odpovědnému podnikání, cirkulární ekonomice a podpoře lokálních komunit.

Sportovní odpad –  fotbalové a hokejové dresy, hokejky a tenisové míčky (Nadace Tipsport)

Každý rok se vyrobí miliardy kusů sportovního vybavení, ale jen málokdo se zamýšlí nad tím, co se s ním děje po ukončení jeho životnosti. Dresy, hokejky a tenisové míčky – materiály s velkým potenciálem, které často končí jako odpad. Cílem výzvy bylo upcyklovat tento materiál a vytvořit produkty, které najdou využití znovu ve sportovním prostředí – na stadionech, v klubech nebo mezi fanoušky. „Hledáme cesty, jak snížit ekologickou stopu sportovního odvětví. V projektu Sport bez odpadu jsme začali tříděním odpadu na stadionech po celé republice a díky Reborn Design chceme  přeměnit zejména sportovní odpad  na funkční produkty,“ uvádí Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport.

Zbytková kůže – experimentální výzva (Belleder)

Až 55 % kůže při výrobě luxusních automobilových sedadel končí jako odpad. Důvod? Nevyhovující barva, drobné jizvy či jiné přirozené nedokonalosti - kůže je také vystříhávána do komplikovaných tvarů autosedaček. V Belleder hledají cesty, jak tento prémiový materiál smysluplně využít, a proto přišli s experimentální výzvou. "Velká výzva současnosti je obrovské množství odpadu. Věřím, že díky spolupráci s nejmladší GEN Z se nám, průmyslovým firmám, podaří tento problém alespoň částečně vyřešit a proměnit zbytkové materiály a odpady v krásné věci.  Těším se, že nápady mladých talentů dostaneme co nejdříve na trh," říká Pavel Džavík, zakladatel Belleder.

I tento rok se ceny slavnostně předávaly v GreenTable by Veolia, inspirativním a cirkulárním místě s přátelskou atmosférou, kde hlavním společným jmenovatelem je udržitelnost a ekologická transformace.

Více informací najdete na www.reborndesign.cz.

Next
Next

Reborn Design 2025: Udržitelná řešení pro odpad ze sportu, plastové obaly a zbytkovou kůži